
Rice Sorting Machine - Air Pressure: 0.6-0.8 Mpa
Price: 2000000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Air Pressure | 0.6-0.8 MPa |
| Air Compressor | 7.5 kW, oil-free type |
| Usage | Grain Sorting/Rice Processing |
| Application | Rice Mills, Food Processing Plants |
| Capacity | 4-5 Tons/hour |
| Output | 2000 - 2500 kg/hour |
| Channels | 240 |
| Accuracy | 99.99% |
| Type | Automatic Rice Sorting Machine |
| Power | 2.5 KW |
| Weight | 1200 kg |
| Dimension (L*W*H) | 3280 x 1620 x 1950 mm |
| Supply Ability | 1 Per Month |
| Delivery Time | 1-2 Week |
Company Details
Promech Industries Pvt. Ltd. is one of the leading manufacturer of color sorting machine. Based in coimbatore company. our brand name of "mark sorter".
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAGCP3472Q1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAGCP3472Q1ZX
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr. E Sathis Kumar
Members since
19 Years
Address
7/237-A, Pattanam to Peedampalli Main Road, Nagamanickenpalayam, Coimbatore, Tamil Nadu, 641016, India
rice sorting machine in Coimbatore
Report incorrect details

































