







Printed Tags - Cardboard, 300x200 Mm, Red | Customized Design, Full-color Printing, Glossy Or Matte Finish, Rectangle Shape, Non-adhesive
Price: 1.77 INR / Piece
(1.50 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1.77 INR / Piece
Weight :
1.00 Gram
1 Pack Contains :
500
Minimum Pack Size :
2000
In Stock
-2000+
Product Specifications
| Shape | Rectangle |
| Color | Red |
| Adhesive Type | Solvent Adhesive |
| Material | Cardboard |
| Use | Advertising |
| Tape Type | Other |
| Adhesive | No |
| Design Printing | Offer Printing |
| Length | 300 Millimeter (mm) |
| Width | 200 Millimeter (mm) |
| Thickness | 280 Millimeter (mm) |
| Style | Customized |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Delivery Point (DP) |
| Supply Ability | 2000 Per Week |
| Delivery Time | 4 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | Packets |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Length | 2.00 cm |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 50000 |
| Pkg Box Breadth | 3.00 cm |
| MRP | 1.77 INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 2.00 cm |
| Brand Name | Latebels |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 2000 Piece/Pieces |
| Price | 1.50 INR (Approx.) |
| Color | Red |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Shipping Type | free |
| Weight | 1.00 Gram |
| Mop | 2000 |
| Moq | 2000 |
| Packsize | 500 |
| Minimum Ordered Packs | 2000 |
| Minimum Order Quantity | 2000 |
Product Overview
Key Features
Material: Paper, cardstock, or eco-friendly options
Size: Varies, commonly 2"x3" or 3"x4"
Print: Full-color or black & white
Finish: Glossy, matte, or textured
Size: Varies, commonly 2"x3" or 3"x4"
Print: Full-color or black & white
Finish: Glossy, matte, or textured
Company Details
LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED, Established in 2014 at Hapur in Uttar Pradesh, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Labels, Stickers & Tags in India. LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Printed Tags, LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED has made a reputed name for itself in the market with high-quality 3M Gumming Doms Labels, ADVERTISING PRINTED LABELS, Barcode Label Sticker, etc.
Focusing on a customer-centric approach, LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Labels, Stickers & Tags in bulk from LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Labels, Stickers & Tags in bulk from LATEST LABELING AND SOLUTIONS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2014
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AAFCL6287Q1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAFCL6287Q1ZI
Rating
Hapur, Uttar Pradesh
DIRECTOR
Mr Uday Bhan Patel
Members since
9 Years
Address
PLOT NO.:- G8 & G9, RELIANCE ROAD, JINDAL NAGAR, SAI ENCLAVE, Hapur, Uttar Pradesh, 245304, India
Report incorrect details



























