
Pembril Make Fluid Coupling
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Sai Engineers
In Stock
Product Specifications
| Torque | Up to 300000 Nm |
| Bore | Customized as per shaft size |
| Connection | Other, Shaft Mounted |
| Max. Speed | Up to 3600 RPM |
| Head Code | Round |
| Sealing | Oil Sealed |
| Material | Other, Cast Iron / Steel |
| Structure | Other, Split Body / Solid Body |
| Standard | IS:13947 |
| Inner Diameter | 22 mm to 400 mm |
| Outer Diameter | Up to 1100 mm |
| Application | Industrial Power Transmission |
| Surface Treatment | Other, Phosphated / Painted |
| Technique | Other, Precision Cast Iron / Steel Fabricated |
| Shape | Other, Cylindrical |
| Payment Terms | Cheque, Others |
| Supply Ability | As per customer requirement |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | Standard Packaging |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAAPT4954C1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAPT4954C1ZP
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Rakesh Thaker
Members since
13 Years
Address
108, Corporate Avenue, 1st Floor, Sonawala Road, Next To Udyog Bhavan, Goregaon (E), Mumbai, Maharashtra, 400063, India
fluid coupling in Mumbai
Report incorrect details








































