
Paper Coating Machine - Coating Head: Mayer Bar
Price: 1238998.82 INR / Piece
(1049999.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1050000.00 INR / Piece
Weight :
5.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Requirement | 380V 440V, 3 Phase |
| Feeding Type | roll to roll |
| Max. Coating Area | 500 mm 2050 mm |
| Coating Format | 0.008 0.05 mm |
| Color | 2 |
| Machine Speed | 80 m/m |
| Sheet Thickness | 40 |
| Product Type | Gravure Paper Coating Machine Speed: 50 250 m/min Web Width: 20" 80" Coating Type: Gravure / Reverse Roll / Air Knife Drying: Multi-zone hot air dryer Drive: AC/DC Variable Speed PE Coating Machine Speed: 150 m/min Paper Range: 35 425 GSM Coating Width: 1200 mm Extrusion Capacity: 200 Kg/hr Coating Error: 6% High-Speed PLA/PE Coating Machine Speed: 250 m/min Coating Width: 500 1200 mm Thickness: 0.008 0.05 mm Power: 220 KW You can also check manufacturers like: Mohindra Mechanical Works Nessco India If you want, I can also help with: detailed quotation format technical datasheet PDF machine layout drawing paper coating machine price coating process flow diagram GST/HSN code for paper coating machine comparison between PE coating vs water-based coating machines |
| General Use | Gravure / Reverse Roll / Air Knife / Extrusion Coating |
| Material | Other |
| Weight (kg) | 3 5 Tons Long Ton |
| Coating Speed | 600 m/m |
| Coating Head | Mayer Bar |
| Coating Width | 32 INCHS Inch (in) |
| Coating Material | Bopp Film |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Power Source | Hydraulic |
| Power Consumption | 380V 440V, 3 Phase Watt (W) |
| Heating System | Hot Air |
| Drive Type | Pneumatic |
| Voltage | 220V Single Phase Statampere (sA) |
| Humidification System | Yes |
| Glue Type | Water Based |
| Rewinder Type | Duplex Rewinder |
| Unwinder Type | Duplex Unwinder |
| Rewinding Width | 1500 Millimeter (mm) |
| Unwinding Width | 1000 1600 mm Millimeter (mm) |
| Dimension (L*W*H) | 1500 Millimeter (mm) |
| Feature | High Speed |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 45 Days |
| Main Domestic Market | Delhi |
| Shipping Type | actual |
| Price | 1049999.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 2500.00 inches |
| Stock Quantity | 1 |
| Price Type | slab_based |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 4500.00 inches |
| Color | 2 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| MRP | 1050000.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | MOHINDRA MECHANICAL WORKS |
| Weight | 5.00 Tonne |
| Max Quantity | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 3500.00 inches |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AFOPB9017R1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AFOPB9017R1ZU
New Delhi, Delhi
Director
Mr Mohinder Singh
Members since
24 Years
Address
RZ-73, Nursing Garden, Near Khyala Village, New Delhi, Delhi, 110018, India
Report incorrect details


































