


Paper Bag Creasing Machine
Price: 75000.00 INR
(75000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 5AdegC to 45AdegC |
| Production Capacity | 5000-6000 pcs/hr |
| Noise Level | <75 dB |
| Voltage | 220 V |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Model No | PB-CR6000 |
| Color | Blue & White |
| Frequency | 50 Hz |
| Lubricating System | Manual lubrication |
| Features | Sturdy frame, adjustable creasing wheel, compact design |
| Accuracy | A+-0.5 mm |
| Drive | Belt Drive |
| Machine Type | Creasing / Scoring Machine |
| Cooling System | Air cooled |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Frame Type | Heavy Duty Steel Frame |
| Control System | Other, Manual and limit-switch controlled |
| Product Type | Other, Paper Bag Creasing Machine |
| Technology | Other, Mechanical creasing technology |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Other, Semi-Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Pressure | Adjustable up to 1.2 tons |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 1800 x 1200 x 1400 mm |
| Weight (kg) | 750 kg |
| Usage & Applications | Creasing and forming lines on paper bag blanks |
| Payment Terms | Cheque, Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 75000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Blue & White |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | Hariram Engineering |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 15 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
We are HARIRAM ENGINEERING, Is into MANUFACTURING of 1) Paper Plate Thali 2) Buffet Plate 3) Dona, Napkin & Paper Lamination 4) Paper Bag 5) Semi automatic 3 ply Face mask machine 6) Semi automatic N95 mask machine MAKING MACHINERY We are Importer of PAPER CUP MACHINE COATING PRINTING & DIE CUTTING SLLITTING & STRAW MAKING MACHINES We are also importer of 3 ply Face mask machine N95 mask machine Ear loop welding machine
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGBPC6045Q1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGBPC6045Q1ZC
Surat, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Gautam U Chandu
Members since
14 Years
Address
B/ 46-50, Maruti Industrial Estate B/H Daksheshwar Mahadev Temple, Pandesara, Surat, Gujarat, 394221, India
paper bag making machine in Surat
Report incorrect details






































