




Papaya Leaf Age Group: Suitable For All Ages
Price: 529.82 INR / Unit
(449.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
530.00 INR / Unit
Weight :
0.03 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Function | Tonic, Antioxidant, Herbal Products, Insulin Screcretion, Metabolism, Other, Promote Digestion, Improve Gastrointestinal, Hair Care Formulation, Heart Blockage Removal |
| Product Type | Herbal Supplements |
| Physical Form | Capsules |
| Age Group | Suitable for all Ages |
| Payment Terms | Others |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Central America, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 1000 |
| Pkg Box Breadth | 5.00 cm |
| Unit Type | Unit/Units |
| Shipping Rate | 100.00 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Returnable | No |
| Weight | 0.03 Gram |
| Pkg Box Length | 11.00 cm |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| MRP | 530.00 INR |
| Brand Name | Ravana Ayurvidya |
| Price | 449.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | flat_rate |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Height | 11.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Papaya Leaf Plus Beneficial in
Beneficial in dengue fever to increase blood platelet .
Helps to balance blood sugar.
Support digestive function.
Have anti-inflammatory effects. ...
Support hair growth. ...
Promote healthy skin. ...
Have anticancer properties
Beneficial in dengue fever to increase blood platelet .
Helps to balance blood sugar.
Support digestive function.
Have anti-inflammatory effects. ...
Support hair growth. ...
Promote healthy skin. ...
Have anticancer properties
Company Details
We, N-Tara Technology Solutions, have a strong market image, which has been achievable because of our excellency on all grounds. Right from the very first business deal, our manufacturer and supplier firm is constantly receiving appreciation from clients. With the help of our professionals we are producing items like Shanti Hair Oil, Face Pack, Body Scrub, Body Pulling Oil, etc. that gives impressive visible results, when used regularly. We believe that it is the right of individuals to know all about the products which they are purchasing that is why, we print all the necessary details on the packaging material of items. Apart from knowing the manufacturing and expiry date, one can get to know about the ingredients included and directions to use. To meet the bulk demand of customers, we take help from modern produ
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AJUPT1155C1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AJUPT1155C1Z7
Rating
Indore, Madhya Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Admin Head
Mr Rohit Tambat
Address
M-7, Shekhar Central, Manoramaganj, Indore, Madhya Pradesh, 452001, India
ayurvedic food supplements in Indore
Report incorrect details
























