
Omron C200h-0d211 - Plc, Output Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Output Module
In Stock
Product Specifications
| Rated Current | 0.3A per channel |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Power Supply | Supplied by PLC rack |
| Rated Power | N/A (Signal Module) |
| Current Range | 0 to 0.3A/point |
| Output Current | 0.3A per point (max) |
| Cooling Method | Air cooled (passive) |
| Application | Industrial PLC automation systems |
| Features | 8 points per module, removable terminal block, output short-circuit protection, LED indicator |
| Phase | Other, Single |
| Output Type | Other, Digital (Transistor Output) |
| Connector Type | Screw terminals |
| Noise Level | N/A (Electronic Module) |
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Product Type | PLC Output Module |
| Output Power | N/A (Digital Output Module) |
| Output Frequency | N/A (Digital Signal) |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Fuse-protected outputs |
| Efficiency | N/A (Logic Module) |
| Material | Plastic, Metal Components |
| Line Regulation | N/A (Not Applicable) |
| Storage Temperature | -20AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 0.2 kg |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron plc in Bhavnagar
Report incorrect details

































