





Nitomotar S - Chemical Form: Solid Sheet
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Pack
Brand Name :
Fosroc
In Stock
Product Specifications
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Chemical Form | Solid Sheet |
| Flash Point | Non-Flammable |
| Purity | High Purity Fiber Content |
| Packaging Size | 50 m roll |
| Usage & Applications | Waterproofing for Construction Joints and Expansion Joints |
| Water Absorption | < 1% by weight |
| Type | Other, Nitomotar S |
| Material | Synthetic Fiber Blend |
| Thickness | 2 mm Millimeter (mm) |
| Density | 1.6 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Color | White |
| Width | 100 mm Millimeter (mm) |
| Length | 50 m (Standard Roll) Meter (m) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 500 Per Week |
| Packaging Details | 10 Ltr PCS |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Producer
Employee Count
4
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09BLBPM6107P1ZP
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BLBPM6107P1ZP
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Santosh Kumar Mahato
Members since
4 Years
Address
Shop No.2, Nithari Market, Near Pani Ki Tanki, Sec-31, Gautam Budh Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details


































