
Nile Red
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
25 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Physical Form | Powder |
| Product Type | Organic Dye |
| CAS No | 7385-67-3 |
| Properties | Fluorescent dye, emits strong red fluorescence, highly sensitive |
| HS Code | 32042090 |
| Ingredients | Nile Red (9-diethylamino-5H-benzo[a]phenoxazin-5-one) |
| EINECS No | 231-355-8 |
| Grade | Analytical Grade |
| Purity | >97% |
| Appearance | Dark red to reddish-brown powder |
| Shape | Crystalline |
| Taste | Odorless |
| Smell | Odorless |
| Poisonous | No (handle as chemical reagent) |
| Molecular Formula | C20H18N2O2 |
| Molecular Weight | 318.37 g/mol |
| Melting Point | 128-132A C |
| Density | 1.2 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Solubility | Soluble in organic solvents (acetone, ethanol, DMSO); insoluble in water |
| Application | Fluorescence microscopy, lipid staining, tracer dye, biochemical research |
| Usage | Used as a fluorescent stain for detection of intracellular lipid droplets |
| Storage | Store at 2~8A C, protected from light, in a tightly closed container |
| Shelf Life | 24 months |
| Structural Formula | C20H18N2O2 |
| Delivery Time | 1 Week |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2018
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AARCA1049D1ZS
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AARCA1049D1ZS
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr Harnish Juthani
Address
202, 2nd Floor, Modi House, Bajaj Cross Road, Kandivali (West), Mumbai, Maharashtra, 400067, India
Chemical Supplies in Mumbai
Report incorrect details































