
Ms Plate Led Flameproof Cleanroom Light
Price Trend: 4950 - 5250 per piece INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5 Pieces Piece
In Stock
Product Specifications
| Efficiency (%) | >90% |
| Current Rating | 0.18A |
| Control Type | Other, Switch ON/OFF |
| Operating Temperature | -10C to +50C |
| Housing | MS Flameproof Enclosure |
| Life Span | 50,000 Hours |
| Humidity % | Up to 95% RH |
| Shape | Square |
| Beam | 120 |
| Power Supply | AC |
| Response Time | Instant |
| Light Color | Cool White |
| Product Type | LED Flameproof Cleanroom Light |
| Material | MS Plate (Mild Steel) Powder Coated |
| Base | Surface Mount |
| Power Factor | >0.95 |
| Input Voltage | 220-240V AC |
| Working Temperature | -10C to +50C |
| Lamp Power | 36W |
| Application | Cleanroom, Pharmaceuticals, Chemical Plants, Laboratories |
| Size | 600 mm x 600 mm |
| Dimension (L*W*H) | 600 mm x 600 mm x 100 mm |
| Weight | Approx. 6 kg |
| Color | White/Grey |
| LED Type | SMD (Surface Mounted Device) |
| Color Temperature | 6500K |
| IP Rating | IP66 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AAGCC5759F1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AAGCC5759F1ZG
Alwar, Rajasthan
Marketing Manager
Mr. Joginder Boora
Address
Plot No.H-1-326, Riico Industrial Area, Khushkhera, Tijara Bhiwadi, Alwar, Rajasthan, 301019, India
Report incorrect details

























