
Mobile Inverter Application: Industrial
Price: 9000.00 INR / Piece
(9000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Working Temperature | -10C to +50C |
| Power Supply | Battery/Car Socket |
| Output Type | Single |
| Power Factor | 0.6 |
| Rated Current | 10A - 15A |
| Application | Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Rated Power | 300W |
| Noise Level | <45dB |
| Operating Temperature | -10C to +50C |
| Cooling Method | Built-in Fan |
| Current Range | Up to 15A |
| Features | USB Output, Compact Design, LED Indicator, Multi-Protection |
| Output Current | 1.36A (230VAC at 300W) |
| Connector Type | Cigarette Lighter, USB Port |
| Product Type | Mobile Inverter |
| Output Power | 300W |
| Output Frequency | 50Hz/60Hz |
| Input Voltage | DC 12V/24V |
| Voltage Protection | Overload/Short Circuit/Low Voltage/Over Voltage |
| Efficiency | >85% |
| Material | Metal |
| Line Regulation | 5% |
| Storage Temperature | -30C to +80C |
| Weight | 520g |
| Delivery Time | 7 Days |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 9000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAEPR9422K1ZB
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Certification
AN ISO 9001:2000 CERTIFIED COMPANY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAEPR9422K1ZB
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Subodh
Members since
5 Years
Address
B-46 & C-131, Flatted Factory Complex, Capt. Gaur Marg, Near Okhla Sabzi Mandi, Phase- 3, Okhla, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details































