
Mk Armour Inserts
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Armour Plate |
| Dominant Color | Dark Gray |
| Protection Levels | III, IV |
| Weight Range | 1.4-3.75 kg |
| Thickness Range | 19-31 mm |
| Plate Type | Stand-alone, Vest |
| Bullet Resistance | 7.62 mm |
| Usage | Body armour protection for law enforcement and military personnel. |
| Features | Ballistic Protection, Lightweight Design, Multiple Levels, Reliable Shielding, Enhanced Safety |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
We are one of the marked names in industry; we are Exporting, Manufacturing and Supplying a widely required array of MK Armour Inserts in New Delhi, India.
Model No.Protection LevelWeight (Kg.)Thickness (mm)Nature of PlatesBullet ConstructionBullet Type
P-10016 ICW MKS-1002Level III1.419Vest Dependant7.62 x 51 mm Lead CoreNATO Ball, M80
MKH 21000Level III1.8531Stand-alone7.62 x 51 mm Lead CoreNATO Ball, M80
C-50036Level IV3.7527Stand-alone7.62 x 63 mm AP.30 Caliber, M2AP
Model No.Protection LevelWeight (Kg.)Thickness (mm)Nature of PlatesBullet ConstructionBullet Type
P-10016 ICW MKS-1002Level III1.419Vest Dependant7.62 x 51 mm Lead CoreNATO Ball, M80
MKH 21000Level III1.8531Stand-alone7.62 x 51 mm Lead CoreNATO Ball, M80
C-50036Level IV3.7527Stand-alone7.62 x 63 mm AP.30 Caliber, M2AP
Company Details
MKU PRIVATE LIMITED, Established in 1985 at New Delhi in Delhi, is a leading Manufacturer,Supplier of Personal Safety Equipment in India. MKU PRIVATE LIMITED is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading MK Armour Inserts, MKU PRIVATE LIMITED has made a reputed name for itself in the market with high-quality Atom, C-8, Cerazone Armour Inserts, etc.
Focusing on a customer-centric approach, MKU PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Personal Safety Equipment in bulk from MKU PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, MKU PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Personal Safety Equipment in bulk from MKU PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
850
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AACCM6302Q1Z4
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA)
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AACCM6302Q1Z4
New Delhi, Delhi
vice president
Mr. Vebhav Gupta
Address
Building No. D-20, 1St Floor, Defence Colony, Near Petrol Pump, New Delhi, Delhi, 110024, India
Report incorrect details























