
Milk Packaging Pouch - Air Consumption: Low
Price: 200.00 INR / Kilograms
(200.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
250
In Stock
-250+
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Dimensions | 500ml |
| Color | Blue |
| Seal Type | Heat Seal |
| Closure Type | Zip Lock |
| Weight | NA |
| Printing | Flexographic |
| Features | Leak-proof, Easy Storage, Durable, Convenient, Reusable, Space-saving, Recyclable |
| Product Type | Plastic Packaging Products |
| Type | Pouch |
| Hardness | Soft |
| Filling Capacity | 500 ml Milliliter (ML) |
| Air Consumption | Low |
| Size | 500 ML |
| Dimension (L*W*H) | 150 x 100 x 0.05 mm (approx) Millimeter (mm) |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 5 Days |
| Color | Milk White/Transparent |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Mop | 250 |
| Product Unit | 250 Piece/Pieces |
| Price | 200.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 1250 |
| Moq | 250 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | GAJ CHANDRA OCTA PRINTS |
| Minimum Ordered Packs | 250 |
| Minimum Order Quantity | 250 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Gaj Chandra Octa Prints, a leading manufacturer and supplier of premium packaging materials, was founded in 2005. With more than a decade of experience in the field, we have established a solid reputation for offering our customers high-quality packaging solutions. Modern technology in our state-of-the-art manufacturing facility allows us to produce a wide variety of flexible packaging materials to satisfy the various demands of our clients. Flexible Packaging Materials, Printed Packaging Rolls, Frozen Food Packaging Bags, and Paper Bags For Spice Packaging are just a few of the types of packaging materials we specialize in producing. We strive to delive
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AAWFG5902D1Z9
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AAWFG5902D1Z9
Jaipur, Rajasthan
Founder
Mr Dipesh Jangir
Members since
4 Years
Address
B. No - 285, Officers Campus Sirsi Road, Khatipura, Jaipur, Rajasthan, 302012, India
Report incorrect details


































