
Led05
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Digital Weighing Scale |
| Weighing Scale Type | Bench Scale |
| Material | Mild Steel |
| Power Supply | 230V AC |
| Monitor Display | LED |
| Load | 5 kg to 30 kg |
| Accuracy | 2 g |
| Capacity Range | 5 kg, 10 kg, 15 kg, 20 kg, 30 kg |
| Color | White & Blue |
| Display Type | Digital LED Display |
| Power Source | AC Mains / Rechargeable Battery |
| Function | Weight Measurement |
| Interface | RS-232 |
| Connectivity Type | Wired |
| IP Rating | IP65 |
| Battery Life | Up to 40 hours |
| Features | Auto Calibration, Low Battery Indication, Overload Protection |
| Automatic Grade | Automatic |
| Size | 325 mm x 230 mm |
| Usage | Industrial, Commercial |
| Application | Retail Stores, Grocery, Industrial Weighing |
| Main Export Market(s) | Middle East |
| Supply Ability | 350 Pieces Per Week |
| Delivery Time | 3-4 Days |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AGZPG5393H1ZS
Certification
CCPL/QMS/ ISO 9001:2000
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AGZPG5393H1ZS
Gurugram, Haryana
Director
Mr. Vishwadeep Kotnala
Address
Registered Office: 2420-2422, DLF City, Phase IV, Gurugram, Haryana, 122002, India
Report incorrect details































