




Led Ufo Light
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Units Piece
In Stock
Product Specifications
| Shape | Round |
| Response Time | Instant On |
| Housing | Aluminium |
| Light Color | White |
| Humidity % | 10 - 90% |
| Efficiency (%) | >90% |
| Operating Temperature | -20C to 50C |
| Control Type | Other, Standard On/Off |
| Current Rating | 0.85A |
| Beam | 120 |
| Power Supply | External Driver |
| Life Span | >50,000 hours |
| Product Type | LED UFO High Bay Light |
| Material | Aluminium Die Cast |
| Base | Surface Mounted |
| Power Factor | 0.95 |
| Input Voltage | AC 85-265V |
| Working Temperature | -20C to 50C |
| Lamp Power | 100W |
| Application | Warehouses, Factories, Workshops, Supermarkets |
| Size | 300mm Diameter |
| Dimension (L*W*H) | 300mm x 300mm x 80mm |
| Weight | 2.2 Kg |
| Color | Cool White |
| LED Type | SMD 2835 |
| Color Temperature | 6000K |
| IP Rating | IP65 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AAGCC5759F1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AAGCC5759F1ZG
Alwar, Rajasthan
Marketing Manager
Mr. Joginder Boora
Address
Plot No.H-1-326, Riico Industrial Area, Khushkhera, Tijara Bhiwadi, Alwar, Rajasthan, 301019, India
Report incorrect details





























