
Led Festive String Light - Standard Size, Multicolor Illumination | 3 Watt Power, Energy-efficient Decor
Price: 400.00 INR / Piece
(400.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
10
In Stock
-10+
Product Specifications
| Control Type | Other, Plug and Play (no controller by default) |
| Life Span | 30,000 hours |
| Humidity % | 10%-90% RH |
| Operating Temperature | -20C to 50C |
| Response Time | <1ms |
| Power Supply | Mains Powered |
| Color | Multicolor |
| Shape | String/Flexible Wire |
| Efficiency (%) | 85% |
| Color Temperature | 2700K - 3000K |
| Housing | Transparent PVC |
| Beam | 120 |
| Current Rating | 0.04A - 0.09A |
| Light Color | Warm White |
| Product Type | LED FESTIVE STRING LIGHT |
| Material | PVC + Copper Wire |
| Base | Integrated/Non-replaceable |
| Power Factor | >0.90 |
| Input Voltage | 220V AC |
| Working Temperature | -20C to 50C |
| Lamp Power | 3 Watt (W) |
| Application | Decoration, festivals, parties, weddings, indoor & outdoor usage |
| Size | Standard |
| Dimension (L*W*H) | 10 meters length |
| Weight | Approx. 250g |
| LED Type | SMD LED |
| IP Rating | IP44 |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Moq | 1 |
| Light Color | Warm White |
| Color | Multicolor |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Brand Name | Moonlight Enterprises |
| Price Type | fixed |
| Mop | 10 |
| Stock Quantity | 50 |
| Color Temperature | 2700K - 3000K |
| Price | 400.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Moonlight Enterprises is an ultimate destination to avail highly advanced and innovative lighting products. In 2018, we started our journey and since then have been constantly supplying different types of lights for various indoor, outdoor and public spaces. Our showroom includes 10W Emergency LED Panel Light, Shine LED Night Lamp, LED White Lamp, Sunlight LED Batten, Moon Lite LED Down Light, Globe Wall Light, Flexi Spot Light, LED Street Light, and more. With our highly advanced lights, we are fulfilling demands of a huge clientele and enjoying an excellent business position in the market. As a trader, we procure and sell only top-quality products that are made by certified manufacturers from the finest raw materials. 151363_HOME2
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AGVPL9048A1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AGVPL9048A1Z1
Mumbai, Maharashtra
CEO
Mr. Dilip Lodha
Members since
3 Years
Address
Gala No. 1 A, Babu Bhai, Kolapte Chawl, Kulupwadi, Borivali East, Near Bangadi Karkhana Compound, Mumbai, Maharashtra, 400066, India
led string light in Mumbai
Report incorrect details


















