
Ldpe Shrink Film Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | Variable |
| Material | Steel |
| Power | 200-500 kW |
| Dimensions | 10x5x3 m |
| Capacity | 1000kg/hr |
| Weight | 5000 kg |
| Usage | Manufacturing LDPE shrink film for packaging. |
| Compliance | CE |
| Features | High Output, Easy Operation, Durable Build, Cost Effective, Reliable Function, Corrosion Resistant |
Company Details
From food to stationary and chemical to gift item, every product requires quality Packaging. Also, it is evident that the durable and attractive packaging is a main marketing tool to escalate the market share of any company. Keeping this in mind, we, S. N. Industries, were inaugurated in 1999 with the aim to achieve a leading position in the domain of packaging material. Today, we are known as a prominent manufacturer, exporter, trader and supplier of Plastic and Shrink Packaging Material such as Shrink Film, LDPE Shrink Film, Polythene Bag, etc. Our products are widely admired for anti fog, moisture, puncture and grease resistance features. Thus, the offered range is perfect for packing food, stationary, video / aud
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
Certification
ISO 9002
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. B. B. Gupta
Address
Plot No.H-6, Rohtak Road, Near Dsidc Industrial Complex, Delhi, Delhi, 110041, India
Plastic Packaging Materials in Delhi
Report incorrect details




















