
Ldpe Sheet Rolls - Durable, Temperature-resistant Plastic Film | Ideal For Versatile Packaging Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Thickness | 50-200 microns |
| Width | 500-2000 mm |
| Length | 1000-5000 m |
| Density | 0.918 g/cm³ |
| Tensile Strength | 10-20 MPa |
| Usage | Packaging, protective coverings, liners, film extrusion, industrial applications |
| Color | Translucent |
| Features | Durable sheets, Versatile uses, Temperature resistant, Packaging ideal, Cost effective |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Unitek Hydraulics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get LDPE Sheets from Unitek Hydraulics at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AADFU2108A1ZZ
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AADFU2108A1ZZ
Coimbatore, Tamil Nadu
Managing Partner
Mr. Suresh R.
Address
SF No. 62/1, Sambaraya Thottam, Athipalayam Road, Chinnavedampatty Post, Coimbatore, Tamil Nadu, 641049, India
LDPE Sheets in Coimbatore
Report incorrect details






















