





Laparoscopic Trocar - Manual Operation, Advanced Technology | Real-time Use, Portable Design, Includes Cannula, Obturator, And Seal
Price: 100000.00 INR / Piece
(100000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
100000.00 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Equipment Type | other |
| Material | Other |
| Condition | New |
| Technology | Advance |
| Portable | yes |
| Wall Mounted | No |
| Real-Time Operation | Yes |
| Operating Type | Manual |
| Use | Laparoscopic Trocar is used in all laparoscopic procedures. Laparoscopic Trocar is consist of Cannula, Obturator and seal. The trocar allows placement of other Laparoscopic Instruments like Laparoscopic Graspers, Laparoscopic Scissors , staplers during laparoscopic surgery. Laparoscopic Trocar also known as Laparoscopic cannula |
| Power Source | Manual |
| FOB Port | Ahmedabad |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Export Standard Packing |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | CE / ISO 13485 / ISO 9001:2015 / WHO GMP |
| Pkg Box Length | 20.00 cm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 50 |
| Mop | 1 |
| Price | 100000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | Advin |
| MRP | 100000.00 INR |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 20.00 cm |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Shipping Type | free |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
At Advin, we are dedicated to transforming healthcare through innovation, precision, and quality. As a leading manufacturer of medical devices, we focus on delivering advanced solutions that enhance patient outcomes and empower healthcare professionals worldwide. Our commitment to excellence drives us to create reliable, safe, and cutting-edge devices designed to meet the evolving needs of modern healthcare systems.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CTVPS5589L1ZE
Payment Mode
Wallet & UPI, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Certification
CE, ISO 9001:2015, ISO 13485, WHO-GMP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CTVPS5589L1ZE
Ahmedabad, Gujarat
MD
Mr Alish Sinojiya
Members since
6 Years
Address
"Advin House", Aarna Fortune, Garden Residency Road, B/H Chittvan, South Bopal, Ahmedabad, Gujarat, 380058, India
laparoscopic equipment in Ahmedabad
Report incorrect details








































