






Laparoscopic Satinsky Forceps - Feature: Reusable
Price: 5250.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
5250.00 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Portable | Yes |
| Size | 5mm |
| Application | Hospital |
| Dimension (L*W*H) | 330 Millimeter (mm) |
| Warranty | 1 Year |
| Feature | Reusable |
| Condition | New |
| Instruments Type | Hands Instruments |
| Light Source | No |
| Sterilized | Yes |
| Sterilization Mode | Yes |
| Resolution | Yes |
| Operating Type | Manual |
| Usage | Hospital |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Shipping Type | free |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 5% |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 38.00 cm |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| MRP | 5250.00 INR |
| Brand Name | Cliniva |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 28.00 cm |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 9.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Cliniva Healthcare is Worlds most reputed manufacturer & suppliers of Medical Equipment, Surgical Instruments and Hospital Supplies. Our top selling products are Hospital Furniture, Urology Division, Laparoscopy Division, Gynecology Division etc. Started as a small enterprise in 2010 and has since continued to expand its horizons to new markets around the world, providing quality products and the best of services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
6
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24BCDPA3740F1ZA
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BCDPA3740F1ZA
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Ankit Patel
Members since
2 Years
Address
14, Metrix Industrial Park, Near Ashudev circle, kathwada Singarva road, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
Report incorrect details













