
Hdpe Fitting Moulding Machine
Price: 590000.00 INR
(500000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
650000.00 INR / Piece
Weight :
6.50 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Product Type | HDPE Moulding Machine |
| Material | Other, Metal |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Voltage | 220-440 Volt (v) |
| Feature | Low Noise |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 120.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Shipping Type | flat_rate |
| MRP | 650000.00 INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 55.00 cm |
| Weight | 6.50 Tonne |
| Min Quantity | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | JAY VIRU PLAST |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 48.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Max Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Machines have been reducing labor work and enhancing productivity since the time of their of their introduction. With the increasing demands of goods in the market, more businesses are switching to automatic production lines to avail efficient performance. Seizing the opportunity, we, Jay Viru Plast emerged in the machine making business and began offering a qualitative range of machines to businesses of different sectors. Our company has been gaining popularity in the market due to its excellence in manufacturing. The production facility of our company is located at the prime location of Gujarat, India that is equipped with latest machines and tools to help us cater our customers' urgent and bulk demands for Vertical Screw Type Plastic Injection Molding Machine, Plastic Injection Machine, Surgical Plastic Blade Molding Machine, Mirror Lace Making Machine For Sari and many more. Quality of
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ADWPV3249F1Z1
Certification
Iso 9001;2015
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADWPV3249F1Z1
Rating
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Viren Vachhani
Address
No B-72 To 73, Shriram Ind Estate, Near SP Ring Road Circle, Odhav, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
Injection Moulding Machine in Ahmedabad
Report incorrect details





















