




Hdpe Dimple Sheet - Application: Industrial
Price: 141.60 INR / Square Meter
(120.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
141.60 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
-10+
Product Specifications
| Load Capacity | 20 Tonne |
| Usage | Industrial |
| Features | Good Quality |
| Color | black, white |
| Purity | 99 % |
| Application | Industrial |
| Diameter | 15 Millimeter (mm) |
| Thickness | 5 Millimeter (mm) |
| Product Type | HDPE Dimple Sheet |
| Main Material | HDPE |
| Size | Standard |
| Weight | 1 Kilograms (kg) |
| Feature | Good Quality |
| Shape | sqare |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 250 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | as per requirement |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | iso certificate |
| Mop | 10 |
| Color | black, white |
| Pkg Box Length | 8.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 5.00 cm |
| Stock Quantity | 100 |
| MRP | 141.60 INR |
| Brand Name | HDPE |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 8.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 120.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Shipping Type | free |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
Company Details
Located at Maharashtra (India), Excel Trading Corporation is a trusted Supplier, Distributor and Trader of a series of Asbestos and Non-Asbestos products. Our organization was set up with a mission to become the leading supplier of asbestos rope, asbestos fire blanket, etc. Our product series comprises Asbestos Yarn, Asbestos Rope, Asbestos Tape, Hydraulic Packaging, etc. We obtain all these goods from certified and trusted vendors and tested for quality to offer best grade products to our valuable clients. Further, we are backed by a strong combination of our infrastructure and team. All our professed team members successfully manage the segregated units by
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AABFE7602H1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABFE7602H1ZN
Pune, Maharashtra
Proprietor
Excel
Members since
11 Years
Address
Plot No. - 923, Bhudhwar Peth, Bohri Ali, Near Sonia Maruti Chowk, Pune, Maharashtra, 411002, India
hdpe liners in Pune
Report incorrect details
























