
Fire Fighting Camera
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | Microbolometer |
| Resolution | 320x240 |
| Thermal Sensitivity | 50mK |
| Weight | 2kg |
| Dimensions | 200x150x100mm |
| Usage | Fire scene observation, thermal imaging in smoke-filled environments, locating hidden fires, assessing structural integrity |
| Power Source | Battery pack |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Protection Rating | IP67 |
| Features | Thermal Imaging, Fire Detection, Improved Safety, Real-time View, Enhanced Visibility |
Company Details
TOTEM INTERNATIONAL LTD., Established in 2009 at Hyderabad in Telangana, is a leading Exporter,Importer,Manufacturer,Distributor,Supplier,Trading Company of Security Equipment in India. TOTEM INTERNATIONAL LTD. is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Fire Fighting Camera, TOTEM INTERNATIONAL LTD. has made a reputed name for itself in the market with high-quality BOOM BARRIER, Bollards, Boom Barriers, etc.
Focusing on a customer-centric approach, TOTEM INTERNATIONAL LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Security Equipment in bulk from TOTEM INTERNATIONAL LTD. at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, TOTEM INTERNATIONAL LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Security Equipment in bulk from TOTEM INTERNATIONAL LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AADCT2035L1ZB
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AADCT2035L1ZB
Hyderabad, Telangana
Chief Executive Officer
Mr. Firoze Zia Hussain
Address
Flat No: 201, Venkat Mansion, Plot 33, Srinagar Colony, Sbh Colony Post, Hyderabad, Telangana, 500073, India
Security Equipment in Hyderabad
Report incorrect details

















