
Fire Extinguisher
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Type | ABC Extinguisher |
| Capacity | 2 kg |
| Material | Steel |
| Dimensions | 350x100 mm |
| Weight | 3 kg |
| Usage | Class A, B, and C fires. Suitable for wood, paper, flammable liquids, and electrical equipment. |
| Certification | UL Listed |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Reliable Protection, Easy Use, Durable Design |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ACTIVEFIRE AND SAFETY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from ACTIVEFIRE AND SAFETY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ASZPG1638F1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ASZPG1638F1ZL
Anand, Gujarat
Proprietor
Mr Jaydeep Gadhavi
Address
At:- Ramodadi, Ta:- Petlalad , Dist:- Anand, Vivekanand-2 Block No 24, Near New Junction Surendranaga, Anand, Anand, Gujarat, 388150, India
fire extinguishers in Anand
Report incorrect details































