


Eswl Lithotripter Machine - Operating Type: Manual
Price: 7600000.00 INR / Unit
(7600000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 150x80x100cm |
| Weight | 300kg |
| Material | Steel, plastic |
| Power | 220V |
| Shockwave type | Electrohydraulic |
| Frequency | 1-2Hz |
| Imaging | X-ray, Ultrasound |
| Features | Non-invasive, Safe & effective, Short treatment, Wide movement, Budget friendly, High success rate, Easy operation, Compact design |
| Equipment Type | Medical Equipments |
| Condition | New |
| Technology | Advance |
| Portable | yes |
| Wall Mounted | No |
| Real-Time Operation | Yes |
| Operating Type | Manual |
| Use | Advin ESWL is a highly effective, budget frendly, robust & eshetic system designed for the best performance in ESWL operation. Its performance is optimized to meet the expectations by carefully selected features. In Operation, it is indicated for all of the urinary system tract stones suitable for ESWL and typical stone free rate is over 95 %. |
| Power Source | Other |
| FOB Port | Ahmedabad |
| Supply Ability | 20 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Export Standard Packing |
| Certifications | CE / ISO 13485 / ISO 9001:2015 / WHO GMP |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Price | 7600000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Advin |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
At Advin, we are dedicated to transforming healthcare through innovation, precision, and quality. As a leading manufacturer of medical devices, we focus on delivering advanced solutions that enhance patient outcomes and empower healthcare professionals worldwide. Our commitment to excellence drives us to create reliable, safe, and cutting-edge devices designed to meet the evolving needs of modern healthcare systems.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CTVPS5589L1ZE
Payment Mode
Wallet & UPI, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Certification
CE, ISO 9001:2015, ISO 13485, WHO-GMP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CTVPS5589L1ZE
Ahmedabad, Gujarat
MD
Mr Alish Sinojiya
Members since
6 Years
Address
"Advin House", Aarna Fortune, Garden Residency Road, B/H Chittvan, South Bopal, Ahmedabad, Gujarat, 380058, India
lithotripter in Ahmedabad
Report incorrect details

























