





Estrogen Api Powder Usp - Cas No: 50-28-2
Price: 11304.40 INR / Kilograms
(9580.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
11304.40 INR / Kilograms
Weight :
5.00 Kilogram
1 Pack Contains :
5
Minimum Pack Size :
5
In Stock
-5+
Product Specifications
| Storage | Room Temperature |
| Shelf Life | 5 Years |
| Medicine Name | Estrogen API Powder USP |
| Chemical Name | Estrogen API Powder USP |
| CAS No | 50-28-2 |
| Type | Pharmaceutical Intermediates |
| Grade | Medicine Grade |
| Usage | Used as steroid hormones |
| Purity(%) | 100% |
| Physical Form | Powder |
| FOB Port | Ahmedabad Airport / Hazira / Nhava Sheva / Bombay Airport |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Others |
| Supply Ability | 200 Per Month |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | HDPE Drum |
| Main Export Market(s) | South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Asia, Australia, Central America, North America |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | WHO-GMP, GMP, DMF, ISO, etc... |
| Pkg Box Breadth | 35.00 cm |
| Packsize | 5 |
| MRP | 11304.40 INR |
| Currency | INR |
| Mop | 5 |
| Stock Quantity | 50 |
| Pkg Box Length | 35.00 cm |
| Price | 9580.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | actual |
| Product Unit | 5 Kilograms/Kilograms |
| GSTIN | 18% |
| Weight | 5.00 Kilogram |
| Brand Name | Cerata Pharmaceuticals LLP |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 55.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 5 |
Company Details
Cerata Pharmaceuticals LLP is a company that holds specialization in manufacturing several types of Active Pharmaceutical Ingredients (API). As a manufacturer and exporter, we have set many benchmarks by delivering top quality Clotrimazole USP API, Bupivacaine Base Powder, Procaine Hcl API, Ofloxacin API Powder, Fenbendazole API Powder, Losartan Potassium API Powder, Lumefantrine API Powder, and many other products. Our Core Specialization API Research & Development Formulation &am
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AARFC8670K1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AARFC8670K1ZU
Surat, Gujarat
Partner
Cerata Pharmaceuticals Llp
Members since
3 Years
Address
Up Gr Floor, Shop-2, Shivam Complex, A. K Road, Vaidraj Mahadev Ovara, Surat, Gujarat, 395008, India
active pharmaceutical ingredients in Surat
Report incorrect details



















