
Metaplast Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1.5 L |
| Material | Plastic |
| Power | 1000W |
| Voltage | 230V |
| Dimensions | 180 x 150 x 220 mm |
| Weight | 0.8 kg |
| Usage | Boil water for tea, coffee, instant noodles |
| Color | White |
| Features | Fast heating, Easy usage, Durable design, Safe operation, Compact size |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Metaplast Adkrafts has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from Metaplast Adkrafts at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
1991
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AABFM2344Q1Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AABFM2344Q1Z6
Chennai, Tamil Nadu
Director
Mr. Manjit Singh Sahney
Address
723, (New # 488), Poonamallee High Road, Chennai, Tamil Nadu, 600029, India
automatic electric kettle in Chennai
Report incorrect details






































