






Donepezil - Cas No: 120014-06-4
Price: 53100.00 INR / Kilograms
(45000.00 + 18% GST)
Get Latest Price
Weight :
1.00
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Dosage Guidelines | TABLETS AND CAPSULES |
| Storage Instructions | Store in cool and dry place away from the moisture and sun light. Do not place it in bathroom or humid place. |
| Product Type | Medicine Raw Materials |
| Treatments & Functions | Anti-Depression |
| Form | Powder |
| Dosage | TABLETS AND CAPSULES |
| Recommended For | ACTIVE PHARMACEUTICAL INGREDIEANT |
| Ingredients | ACTIVE PHARMACEUTICAL INGREDIEANT |
| Quantity | 100 KG Unit |
| Drug Type | Medicine Raw Materials |
| Physical Form | Powder |
| Chemical Name | 2-((1-Benzylpiperidin-4-yl)methyl)-5,6-dimethoxy-2,3-dihydro-1H-inden-1-one hydrochloride |
| Boiling point | 527.9A 50.0 A C |
| Molecular Formula | C24H29NO3 |
| Type | Pharmaceutical Intermediates |
| CAS No | 120014-06-4 |
| Usage | Donepezil is the medication used to treat the Alzheimer disease.Alzheimer disease is the condition which causes brain cells to die or waste away and by this AlzheimerA A A AcA A A A A A A A s disease can cause mental disorders and loss of memory.Donepezil belongs to the cholinesterase inhibitors class of medicine. |
| Melting Point | 225-230A C |
| Molecular Weight | 379.49 g/mol Grams (g) |
| Storage | Room Temperature |
| Medicine Name | DONEPEZIL |
| Appearance | White to Off-White Solid |
| Shelf Life | 3 Years |
| Purity(%) | 99 % |
| HS Code | 29420090 |
| Grade | Medicine Grade |
| Color | white |
| Loss on Drying | 105A C |
| Taste | Other |
| EINECS No | not available |
| Solubility | freely soluble in chloroform, soluble in water and glacial acetic acid, slightly soluble in ethanol and acetonitrile, and practically insoluble in ethyl acetate and n-hexane |
| Smell | Other |
| Ph Level | 1.2 to 6.8 |
| Particle Size | 87.2A 0.11 nm |
| Heavy Metal (%) | 0.002% |
| Structural Formula | C24H29NO3 |
| Main Domestic Market | Arunachal Pradesh |
| Packaging Details | HDPE DRUM WITH TWO INNER LDPE LINER |
| Delivery Time | 1 Days |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Sample Available | 0 |
| Certifications | FDCA, GMP, GLP AND ISO |
| FOB Port | SAHAR AIR CARGO |
| Main Export Market(s) | Africa |
| Weight | 1.00 |
| Gst | 18 |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Moq | 1 |
| Mrp | 53100.00 |
| Price | 45000.00 |
| Selling Price | 55000.00 |
| Brand Name | NIKSAN PHARMACEUTICAL |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 18% |
Company Details
NIKSAN PHARMACEUTICAL was established by a group of experienced professionals with an objective to develop Pharmaceutical Products in a complex quality driven atmosphere. we put in our the best efforts to provide Active Pharmaceutical Ingredients and Pharmaceutical Finished Formulation in various dosage forms (Tablets, Capsules, Syrups, Gels, Ointments, Nasal Sprays and Dry powder in pouch Pack) with prime focus on the exports of the APIs and Pharmaceutical Finished Formulation. We maintain high level of integrity and transparency in our business processes and dealings and thus assure high quality products to the customers. We are developing high quality Pharmaceutical Intermediate through Research & Development using new technologies. Our R & D team is expert Process Development, process optimization and scale-up to big quantity.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
26
Establishment
2013
Working Days
Sunday To Monday
GST NO
24AAKFN4352Q1ZR
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others
Certification
FIRM REGISTRATION
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAKFN4352Q1ZR
Ankleshwar, Gujarat
SALES DEPARTMENT
Mr Sanjay Patel
Address
Plot No. 4706/03, Gidc Estate, SF-12, Shrinathji Arcade, Near Meghmani Chowkadi, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
active pharmaceutical ingredients in Ankleshwar
Report incorrect details




































