
Dolly Core Cutter - Steel, 127.3mm X 100mm | Accurate Soil Density Testing, Durable, Easy To Use, Portable Design, Includes Dolly & Rammer
Price: 9000.00 INR / Set
(9000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Material | Steel |
| Dimensions | 127.3mm x 100mm |
| Weight | NA |
| Color | Blue |
| Application | Soil density testing |
| Type | Core cutter |
| Accessories | Dolly, rammer |
| Features | Accurate results, Easy to use, Durable construction, Portable design, Cost-effective |
| Max Height | 150 mm |
| Temperature | 5C - 45C (operational) |
| Automation Grade | Manual |
| Accuracy | 2 mm (mechanical limitation) |
| Power Supply | Not Required (Manual) |
| Number of Specimens | Single Operation |
| Equipment Type | Core Sampler / Dolly Core Cutter |
| Specimen Size | Varies (typically 38 to 100 mm diameter) |
| Port Size | Standard 16 mm ID |
| Hardness | Body hardened steel, ~50 HRC |
| Resolution | Manual; subject to operator skill |
| Mounting Type | Handheld / Ground Mounted |
| Measuring Range | Core depths up to 150 mm |
| Humidity | Relative humidity up to 80% |
| Test Range | Suitable for core/soil sample extraction |
| Response Time | Instant (manual operation) |
| Usage | Extraction of soil/aggregate core samples |
| Capacity | Extracts one core per operation |
| Machine Weight | Approx. 8 kg |
| Test Speed | Manual Operation |
| Test Width | Standard 50 mm |
| Test Stroke | Upto 150 mm |
| Control Mode | Hand-operated |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 405 |
| Product Unit | 40 Set/Sets |
| Packsize | 1 |
| Price | 9000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Set/Sets |
| Moq | 1 |
| Brand Name | VKSI |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
V.K.SCIENTIFIC INSTRUMENTS, Established in 2012 at Delhi in Delhi, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Testing & Measuring Equipment in India. V.K.SCIENTIFIC INSTRUMENTS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading dolly core cutter, V.K.SCIENTIFIC INSTRUMENTS has made a reputed name for itself in the market with high-quality Aggregate Crushing Value Apparatus, Aggregate Crushing Value Test Apparatus, Aggregate Impact Tester, etc.
Focusing on a customer-centric approach, V.K.SCIENTIFIC INSTRUMENTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from V.K.SCIENTIFIC INSTRUMENTS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, V.K.SCIENTIFIC INSTRUMENTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from V.K.SCIENTIFIC INSTRUMENTS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07CGFPK5961D1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Certification
ISO CERTIFICATE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07CGFPK5961D1ZE
Delhi, Delhi
General Manager
Mr Virendra
Address
Khasra No.12/26, Gali No. 11/5, Railway Station Road, Samaypur, Near Shakti Test House, Delhi, Delhi, 110042, India
core cutting machine in Delhi
Report incorrect details































