






Dehumidifiers - Compact Design, Energy Efficient | Quiet Operation, Adjustable Humidity Settings
Price: 1000.00 INR / Unit
(1000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 220-240 V AC Volt (v) |
| Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Warranty | 1 Year |
| Temperature Range | 5 C to 35 C Celsius (oC) |
| Accuracy | High % |
| Capacity | 50 liters/day Ltr/hr |
| Core Components | Compressor Condenser |
| Feature | Portable Energy Efficient |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Measurement Range | Humidity levels up to 90% |
| Equipment Materials | Metal and Plastic |
| Type | Industrial Dehumidifier |
| Usage | Humidity Control |
| Display Type | Digital Display |
| Dimension (L*W*H) | 600x450x800 mm Millimeter (mm) |
| Weight | 35 kg Kilograms (kg) |
| Price | 1000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Brand Name | Edutek |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Manufacturer and Exporter of all type engineering lab equipment, civil engineering lab equipment, science lab equipment, soil testing lab equipment, concrete Testing Lab Equipment, Vocational Training Equipment, Teaching lab equipment, Pharmacy Lab Equipment, Mechanical Lab for engineering college, fluid mechanic lab for engineering students, etc
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AEWPJ6896D1ZU
Certification
AN ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEWPJ6896D1ZU
Ambala Cantt, Haryana
Director-International Sales
Mr Aditya Kumar
Members since
12 Years
Address
Factory: 70, Edutek House, Main Road Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
air duct cleaning equipment in Ambala Cantt
Report incorrect details





























