
Degradable Additives
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | PLA |
| Color | White |
| Particle Size | 1-3mm |
| Density | 1.24 g/cm³ |
| Melting Point | 175°C |
| Usage | Plastic degradation in various applications |
| Compliance | ASTM D6400 |
| Features | Biodegradable, Eco-friendly, Durable, Cost-effective, Versatile |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shri Mahaveer Sales Agencies has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Additives in bulk from Shri Mahaveer Sales Agencies at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Director
Mr. Suresh Mehta
Address
No. M-13, Starlit Tower, Near Hotel Lantern Square, 29/1, Yashwant Niwas Road, Indore, Madhya Pradesh, 452003, India
sodium metabisulphite in Indore
Report incorrect details









































