
Degas Cold System
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Degasification System |
| Dominant Color | White |
| Material | Stainless steel |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 500 kg |
| Capacity | 1000 L/hr |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Usage | Water degasification in columns; removes dissolved gases |
| Features | Gas removal, Water treatment, Efficient design, Improved quality, Reduced costs, Simple operation |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Centec RRR Systems & Sensors Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Machinery & Parts in bulk from Centec RRR Systems & Sensors Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Accountant
Mr. Sudashna
Address
Plot No-80, RRR House, Sector-23, CIDCO Industrial Area, Turbhe, Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
Industrial Machinery & Parts in Navi Mumbai
Report incorrect details
























