
Deg Marker
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Glass, Plastic |
| Dimensions | 10x10x15 mm |
| Temperature Range | 0-100°C |
| Accuracy | +/-1°C |
| Resolution | 1°C |
| Weight | 10g |
| Color | Blue |
| Features | Accurate readings, Easy to use, Lightweight design, Durable, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
We are the leading supplier of a wide
assortment of DEG Marker. Our entire range is
demanded in warehouses and industrial fields for monitoring or analyzing the temperature
level. These products are also used for calculating exact temperature level
of any substance in the container. It is designed by utilizing superior
quality components as per current industry standards. Prior to delivery,
these products are tested on several standards by our quality controllers. This
DEG
Marker can be easily availed at most competitive price by our
customers.
Features:
Light
weightExcellent measurement
Easy to use
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LISALINE LIFESCIENCE TECHNOLOGIES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Cold Chain Equipment from LISALINE LIFESCIENCE TECHNOLOGIES PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
1997
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Thane, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
General Manager (Sales & Marketing)
Mr. Amod A Gorey
Address
401 a D, WI FI Park, Plot No. B a 3, Road Number 1, Wagle Ind Estate, Thane, Maharashtra, 400604, India
Cold Chain Equipment in Thane
Report incorrect details













