
Ceiling Mount Occupancy Detector
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5
In Stock
Product Specifications
| Power Requirement | 220-240VAC, 50Hz |
| Load Capacity | 2000W |
| Detection Angle | 360° |
| Detection Range | 6-12m |
| Run-on Time | 10sec-40min |
| Ambient Light | 30-200 Lux |
| Usage | Automates lighting based on occupancy in rooms, hallways, or offices. |
| Protection Class | IP44 |
| Dimensions | 86x86x42.5mm |
| Standards | EN60669-1, EN61547 |
| Features | Energy saving, Motion sensing, 360° detection, Easy install, Smart relay, Wide range |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ACE CONTROLTECH SYSTEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Security Equipment in bulk from ACE CONTROLTECH SYSTEM at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
29AUMPA5873D1ZH
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AUMPA5873D1ZH
Bengaluru, Karnataka
proprietorship
Ms C A A Annamma
Address
No 4/27, 17th Cross, Muniswamappa Layout, Landmark: WIMAC Junction, Abbigere Main Road, Bengaluru, Karnataka, 560015, India
Security Equipment in Bengaluru
Report incorrect details






























