






Vivahvedi Canopy
Price: 1942.50 INR / Piece
(1850.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
1942.50 INR / Piece
Weight :
6.00 Kilogram
1 Pack Contains :
12
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Texture Type | NEW |
| Material | HEAVY |
| Print Type | HEAVY |
| Water Proof | Partial (Water-Resistant) |
| GSM | 100 |
| Thread Count | NICE |
| Embroidery Type | NEW |
| Pattern Type | Ornate/Motif |
| Finish Type | GOOD |
| Application | PANDAL |
| Usage & Applications | FUNCTION |
| Fabric Material | Silk/Polyester Blend |
| Stretch Type | Non-Stretchable |
| Weave Style | Jacquard |
| Length | 15X15 Foot (ft) |
| Width | 12 ft or as per order Foot (ft) |
| Washing Method | MACHINE WASH |
| Fabric Type | LYCRA TIWAN |
| Color | ALL |
| Texture | Plain |
| Style | Other Style |
| Yarn Count | 40s |
| Density | GOOD Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Weight | About 14-18 kg (varies with fabric) Kilograms (kg) |
| Strength | Tear-resistant |
| Use | Wedding Mandap, Marriage Function, Stage Decoration |
| Attributes | Washable, Other, Stretchable, Shinny |
| Pattern | Plain, Embroided |
| Size | 12x12 ft (Standard) or Customizable |
| FOB Port | INDIA |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Western Union |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Packed in box cartoon |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Western Europe, Middle East, Africa, Eastern Europe |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | Guaranteed for Fabric & Color |
| Pkg Box Length | 48.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Shipping Type | order_percent |
| Weight | 6.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 48.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 48.00 cm |
| Color | ALL |
| MRP | 1942.50 INR |
| Stock Quantity | 100 |
| Mop | 2 |
| Brand Name | Ceiling |
| Price | 1850.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 12 |
| Shipping Rate | 100.00 |
| GSTIN | 5% |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Amar Textile is a Surat-based manufacturer and wholesale supplier of decorative fabrics used in mandap, tent, and event decoration setups. We specialize in producing high-quality ceiling fabrics, pardaa fabrics, and customized event textiles designed for durability, finish, and consistent color performance.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer, Producer
Employee Count
10
Establishment
1992
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AMMPS5199J1Z9
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
INDIAN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AMMPS5199J1Z9
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr Amar Sewani
Members since
10 Years
Address
Shop No. 2073, 2nd Floor, Lift No. a 4, Shree Kuberji World Market, Near Bharat Cancer Hospital, Surat, Gujarat, 395010, India
mandap in Surat
Report incorrect details




































