
Ceiling Fan Modular
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Havells
In Stock
Product Specifications
| Number of Blades | Five |
| Blade Material | Metal |
| Blade Span | 1200 mm |
| Motor Type | AC |
| Power Consumption | 75W |
| Voltage | 230V |
| Usage | Residential/Commercial ceiling air circulation |
| Weight | 5 kg |
| Warranty | 1 year |
| Features | Modular Design, Energy Efficient, Quiet Operation, Easy Installation, Durable Blades, Stylish Design |
Company Details
Established in the year 1999, we Vira Electric & Trading Co., are acknowledged as a renowned supplier and distributor of Electrical Products. We offer Anchor Switches, Modular Switches, Motor Starter Switch (Overload Protection), Sockets with Safety Shutter, EME Fan Regulator & Dimmers and Cord Outlet, T.V. & TEL Outlet & Call Bell System. We acquire these products from the certifiable manufacturers who stringently follow industrial quality norms while developing these products. Our products are an unification of precise engineering and avant-garde components. This is the reason, they are appreciated and
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2001
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Jatin Trivedi
Address
Shop No.-3 Akshay Appt., 298, Kasba Peth, Pune, Maharashtra, 411011, India
Fan in Pune
Report incorrect details





















