
Rackmount Server Pc With I7 Processor Ccspci7 2u - Memory: 8gb Ddr4 Gigabyte (Gb)
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Cache | 8MB Smart Cache |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Main Frequency | Up to 4.6 GHz (Turbo) Hertz (HZ) |
| Bluetooth | Yes |
| Weight | Approx. 11 Kg Kilograms (kg) |
| WiFi | Other, Optional (PCIe WiFi Card Supported) |
| Monitor | OTHER, Not Included |
| CPU | Intel Core i7 Processor (8th/9th Gen options) |
| Chipset | Intel H310 |
| Graphics | OTher, Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory | 8GB DDR4 Gigabyte (GB) |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Upgradable upto | 32GB Gigabyte (GB) |
| ODD | Optional (Slim DVD-RW Supported) |
| HDD | 1TB SATA HDD (supports SSD upgrade) Terabyte (TB) |
| LAN | Dual Intel Gigabit LAN Ports |
| Mouse | Other , Not Included |
| Keyboard | Other, Not Included |
| OS | Compatible with Windows/Linux (OS Not Pre-installed) |
| Connectivity Options | 6 x USB (2 x USB 3.0, 4 x USB 2.0), VGA, HDMI, Audio out, Mic in |
| Warranty Period | 1 Year |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, COMPTEK COMPUTER SYSTEMS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Computer from COMPTEK COMPUTER SYSTEMS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
30
Establishment
1989
Working Days
Monday To Friday
GST NO
36AAACC8243J1ZL
Certification
RCMA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAACC8243J1ZL
Hyderabad, Telangana
Managing Director
Mr Sandeep Jain
Members since
1 Years
Address
Plot No:13, Sy No.656/A, Samuha Aerospace Park, Adibatla (Vil), Ibrahimpatnam (Md), Rangareddy, Hyderabad, Telangana, 501510, India
rack mount computer in Hyderabad
Report incorrect details

























