
Micro Scan Metal Detector - Stainless Steel, Advanced Contamination Prevention | Ideal For Pharmaceuticals, Foods, And Processing Industries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Metal Detector |
| Primary Color | Silver |
| Detection Sensitivity | High |
| Conveyor Belt | Stainless Steel |
| Power Supply | 220V |
| Dimensions | 1000 x 500 x 700 mm |
| Weight | 100 kg |
| Usage | Food, pharmaceutical, and chemical processing |
| Features | Metal Detection, Contamination Prevention, High Sensitivity, Reliable Operation, Easy Integration |
Product Overview
Key Features
Micro scan metal detectors are find application in the production process, where the material passes through a conveyor system.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
30AABFU0959R1ZT
Certification
ISO 9001 : 2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 30AABFU0959R1ZT
Chicalim, Goa
Director
Mr. Pravin P. Parker
Members since
19 Years
Address
Z-15, Marmagao Industrial Area, Off. Airport Road, Chicalim, Goa, 403711, India
poly aluminium chloride in Chicalim
Report incorrect details





























