
Tinopal Cbs-x Cas No 27344-41-8
Price: 2360.00 INR / Kilograms
(2000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
2500.00 INR / Kilograms
Weight :
20.00 Kilogram
1 Pack Contains :
20
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Physical Form | Powder |
| CAS No | 27344-41-8 |
| Ph Level | pH of 1% solution: 7.0-9.0 |
| Appearance | greenish-yellow powder |
| Usage | Used as a whitening agent to enhance the brightness and whiteness of fabrics and paper products. |
| Molecular Formula | C40H40N12Na2O8S2 |
| Solubility | soluble in water and some organic solvents |
| Molecular Weight | 960.96 g/mol Grams (g) |
| Product Type | Tinopal CBS-X |
| Supply Ability | 5000 Per Day |
| Delivery Time | 5 Days |
| Packaging Details | *PACKAGING CHARGES APPLICABLE AS PER COMPANY NORMS FOR LOCAL MARKET AS WELL AS PAN INDIA. |
| Currency | INR |
| Shipping Rate | 7.00 |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Max Quantity | 100 |
| Product Unit | 1 Kilograms/Kilograms |
| Weight | 20.00 Kilogram |
| Pkg Box Breadth | 25.00 cm |
| Pkg Box Length | 45.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Min Quantity | 1 |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Height | 25.00 cm |
| Brand Name | HEVY |
| Price | 2000.00 INR (Approx.) |
| MRP | 2500.00 INR |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 100 |
| Packsize | 20 |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | order_percent |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Application areas:
Laundry
Manufacturing of medicine
Manufacturing of pesticides.
Clients can avail this CBS-X Tinopal at industry leading prices from us.
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAIPZ4706C1ZR
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAIPZ4706C1ZR
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Bharat Zalawadia
Members since
6 Years
Address
B No. 53, Girivar Glean Industrial Estate, Near-Palm Hotel, Odhav, Ring Road, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
raw chemical in Ahmedabad
Report incorrect details



































