
Cb Fan
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Centrifugal Fan |
| Dominant Color | Gray |
| Impeller Diameter | 300mm |
| Airflow | 1000 CFM |
| Power | 1 HP |
| Voltage | 230V |
| Material | Steel |
| Usage | Industrial ventilation, dust extraction and material handling. |
| Weight | 25kg |
| Features | High airflow, Quiet operation, Durable design, Easy installation, Reliable performance |
Company Details
ABLE AIR-O-TECHNOLOGY, Established in 2007 at Kolkata in West Bengal, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Pollution Control & Monitoring Equipment in India. ABLE AIR-O-TECHNOLOGY is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Cb Fan , ABLE AIR-O-TECHNOLOGY has made a reputed name for itself in the market with high-quality ABC Fan, Axial Flow Fan, Axial Flow Fans, etc.
Focusing on a customer-centric approach, ABLE AIR-O-TECHNOLOGY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pollution Control & Monitoring Equipment in bulk from ABLE AIR-O-TECHNOLOGY at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, ABLE AIR-O-TECHNOLOGY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pollution Control & Monitoring Equipment in bulk from ABLE AIR-O-TECHNOLOGY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
42
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19BCTPM0604E1ZM
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19BCTPM0604E1ZM
Kolkata, West Bengal
Chief Executive
Mr. S. Maity
Address
36/20, Ishwar Mitra Road, Mitra Colony, Behala, Kolkata, West Bengal, 700034, India
Pollution Control & Monitoring Equipment in Kolkata
Report incorrect details






















