
B&r Am050
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Factor | >0.95 |
| Power Supply | 24 V DC external |
| Output Type | Other, Digital and Analog Outputs |
| Output Current | 500 mA |
| Noise Level | <40 dB |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Features | Expandable I/O, Compact Design, LED Indicator, Diagnostics Functionality |
| Rated Power | 12 W |
| Rated Current | 500 mA |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Connector Type | Screw Terminal Connectors |
| Current Range | 0-0.5 A |
| Phase | Single Phase |
| Application | Industrial Automation, Process Control, Machine Automation |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Product Type | PLC Module |
| Output Power | 12 W |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Voltage Protection | Overvoltage and Reverse Polarity Protection |
| Efficiency | >90% |
| Material | Industrial Grade Plastic and Metal |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -40AdegC to +85AdegC |
| Weight | 180 g |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details






































