
Automatic Traffic Regulation System
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Traffic Light |
| Primary Color | Red |
| Number of Lights | Three |
| Light Type | LED |
| Power Supply | 220V AC |
| Dimensions | 1000x500x200 mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 25kg |
| Compliance | BIS |
| Usage | Automated traffic signal control at intersections to regulate vehicle and pedestrian movement. |
| Features | Automatic control, Improved safety, Efficient traffic, Reduced congestion, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ANNAIE INFORMATIONS PRIVATE LIMTED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Roadway Safety in bulk from ANNAIE INFORMATIONS PRIVATE LIMTED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Nithiya Kumar
Address
No: 20, Morrison 2nd Street, Alandur, Chennai, Tamil Nadu, 600016, India
Roadway Safety in Chennai
Report incorrect details

























