
Automatic Top Roller Greasing Machine
Price: 50000.00 INR / Piece
(50000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Size | Compact / Standard |
| Product Type | Automatic Top Roller Greasing Machine |
| Material | Mild Steel Body with Aluminum Components |
| Surface Finish | Powder Coated With Paint |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Noise Level | Low |
| Capacity | Up to 300 spindles/Hour |
| Hardness | 40-45 HRC (Roller components) |
| Tensile Strength | Approx. 410 MPa |
| Thermal Conductivity | 38-52 W/(mA.K) (Depends on Body Material) |
| Part Type | Machine & Greasing Unit |
| Automation Grade | Automatic |
| Diameter | Approx. 450 mm (machine base) |
| Features | Automatic Operation, Digital Grease Control, Easy Mobility, Time Setting |
| NO. Of Hole | 4-8 (for greasing heads) |
| Textile Machine Type | Spinning Frame, Ring Frame, Drawing Frame, Roving Frame |
| Spare/Component Type | Greasing Mechanism, Pump, Nozzle, Hoses |
| Usage | For lubricating top rollers in textile machinery |
| Speed | Manual speed adjustment, max 720 rpm |
| Dimension (L*W*H) | 600 mm x 500 mm x 950 mm |
| Weight | Approx. 60 kg |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 50000.00 |
| Selling Price | 50000.00 |
| Brand Name | PATCO EXPORTS PVT. LTD. |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Patco Pharmaceuticals Pvt. Ltd. is engaged in Manufacturing & Exporting Pharmaceutical, Nutraceutical and Herbal Packaging Materials, Machinery and Raw Materials.
We focus on quality products, on time delivery and after sales service.
Below are our products.
- Plastic Packaging for Tablets, Capsules, Syrup, Powders and Creams
- Empty Hard Capsule Shells - Gelatin, HPMC and Pullulan
- Capsule Filling, Tablet compression, Bottle Packing and Sealing machinery
- API, Nutraceutical and Herbal Extract Raw materials
Patco Exports Pvt. Ltd. is engaged in Manufacturing & Exporting Textile Machinery and Spare Parts worldwide for below lines.
- Ginning Section
- Spinning Section
- Weaving Section
- Knitting Section
- Garmenting Section
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAKCP4076G1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAKCP4076G1Z5
Mumbai, Maharashtra
Managing Director
Mr. Harsh Gajjar
Address
W-458, TTC Industrial Area, Behind Alfa Laval, Rabale, Mumbai, Maharashtra, 400701, India
grease machine in Mumbai
Report incorrect details



































