Automatic Temperature Control Controller Pcb Gps Humidity Temperature Tracker Data Logger Pcba Assembly Pcba
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Silkscreen | White |
| Board Type | Rigid |
| Impedance | Control optional, 10% |
| Voltage Endurance | 300V AC/1minute |
| Min. Line Width | 0.15 mm |
| Soldermask | Green |
| Min. Line Spacing | 0.15 mm |
| Flame Resistance Level | UL94V-0 |
| Hole Size | 0.3 mm |
| Test | Other, 100% E-test, AOI (Automated Optical Inspection) |
| Insulation Resistance | >= 10^12 |
| Product Type | Automatic Temperature Control Controller PCBA |
| Base Material | FR4 |
| Surface Finish | Other, HASL (Lead-Free) |
| Copper Thickness | 1 oz |
| Board Thickness | 1.6 mm |
| Color | Green |
| Panel Size | 100 mm x 80 mm |
| Sensor Switch | Integrated digital temperature and humidity sensor switch |
| Electrical Components | Microcontroller, GPS module, RTC, EEPROM, voltage regulators, relays, connectors |
| Number Of Layers | 2 Layer |
Company Details
Nova Technology (HK) Co., Ltd. is a globally popular company, meeting high market demands for Multilayer PCB, 2 Layer Flex PCB, 6 Layer PCB, 14 Layer PCB, Aluminum PCB, HDI PCB, RF PCB, and many other products. We professionaly handle responsibilities of a manufacturer and exporter to develop commendable PCB (Printed Circuit Boards) for customers from diverse industries and backgrounds. In addition, we fulfill the market requirements for PCBs by working as a service provider. We render BGA PCB Assembly Services, SMT PCB Assembly Services, Earphone PCBA Services, Medical PCBA Services, PCBA Project Management Process, Embedded Design Services, and many others. About Our Subsidiary
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ho Chi Minh City, Thanh Pho Ho Chi Minh
Sales Account Manager
Ms. Yolanda Ke
Members since
3 Years
Address
No. 1506,15 Floor, SSG Tower, 561 ADien Bien Phu Str, Ward 25, Binh Thanh Dist, HCMC, Ho Chi Minh City, Thanh Pho Ho Chi Minh, 717000, Vietnam
Report incorrect details

































