
Automatic Single Spindel Lathe Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Spindle Speed | Variable |
| Power | 3 HP |
| Dimensions | 1500x1000x1200mm |
| Weight | 500 kg |
| Material | Cast iron, steel |
| Accuracy | +/- 0.01 mm |
| Usage | Metal part manufacturing, small parts |
| Compliance | BIS |
| Features | Automatic operation, Single spindle, High precision, Efficient, Durable, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MANOJ MACHINE TOOLS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Lathe Machine in bulk from MANOJ MACHINE TOOLS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AEMPH3600R2ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AEMPH3600R2ZE
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr. Holdar
Address
Street No. - 11/5, Gurpal Nagar, Daba Road, Near Nirmal Palace, Ludhiana, Punjab, 141010, India
automatic lathe machine in Ludhiana
Report incorrect details






































