
Automatic Shrink Sleeve Label Applicator Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Other, Automatic Shrink Sleeve Label Applicator Machine |
| Material | Stainless Steel & Powder Coated MS |
| Application | Bottle Labeling |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC Based Touch Screen Control |
| Drive Type | Other, Servo Motor Driven |
| Accuracy | 1 mm |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220-240V, 50/60Hz |
| Weight (kg) | Approx. 350 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2100 mm x 850 mm x 2000 mm |
| Capacity | Up to 150 bottles/min (Speed may vary by model) |
| Feature | Other, Automatic Feeding, Modular Design, High Precision, Low Maintenance |
| Color | Other, Silver & Blue |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2002
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AGDPT3096L1ZY
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash, Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGDPT3096L1ZY
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Ramesh K. Krishnan
Members since
1 Years
Address
Shed No. 18, Abhinav Arcade, Nr. Imperial School, Odhav Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
shrink sleeve labeling machine in Ahmedabad
Report incorrect details






























