
Automatic Self Adhesive Labeling Machine
Price: 600000.00 INR / Unit
(600000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling System | Air Cooled |
| Lubricating System | Automatic Lubrication |
| Power Rating | Single Phase |
| Noise Level | < 70 dB |
| Motor Power | 1 HP |
| Machine Type | Labeling Machine |
| Production Capacity | 60-200 bottles/min |
| Control System | Other, PLC Controlled, Touch Screen HMI |
| Voltage | 220V AC |
| Accuracy | A+-1 mm |
| Model No | SALM-200 |
| Drive | Stepper Motor/Servo Motor Driven |
| Operating Temperature | 5AdegC to 45AdegC |
| Color | Silver / Stainless Steel Finish |
| Connectivity Options | Standard, Optional Ethernet/USB ports |
| Features | No bottle aEUR" No label system, Auto label length detection, Synchronized speed control, Emergency stop function |
| Frame Type | Stainless Steel Frame |
| Product Type | Other, Automatic Self Adhesive Labeling Machine |
| Technology | Other, Self-Adhesive Labeling |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 2000 x 1000 x 1600 mm |
| Weight (kg) | Approx. 350 kg |
| Usage & Applications | For applying self-adhesive labels on round, flat, oval, square containers in pharmaceutical, food & beverage, cosmetic, and chemical industries |
| Supply Ability | 5 Per Day |
| Delivery Time | 2 Week |
| Color | Silver / Stainless Steel Finish |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Brand Name | PARAG EXPORTS (C/o PRAGATI ENGINEERS) |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 600000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer
Employee Count
36
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAKPK5829R1ZZ
Payment Mode
Letter of Credit at Sight (Sight L/C)
Certification
Dun & Bradstreet Global Database Certificate
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAKPK5829R1ZZ
Vadodara, Gujarat
Proprietor
Mr Manish Kapadia
Members since
6 Years
Address
Add: HIG 1471, Akashdeep Soc., Makarpura Road, Vadodara, Gujarat, 390009, India
bottle labeling machines in Vadodara
Report incorrect details




































