


Automatic Scrap Bailing Press - Triple Action, High-utility Design For Efficient Waste Compression | Constructed From Tested Raw Materials, Meets Global Standards
Price: 590000.00 INR / Number
(500000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
590000.00 INR / Number
Weight :
5.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Sealing Type | Other, Hydraulic Seals |
| Efficiency | High (Up to 95% compaction efficiency) |
| Power Source | Electric |
| Flow Rate | 120 LPM |
| Connectivity Type | Electrical Connection |
| Features | PLC control, Automatic Operation, Safety Interlocks, Emergency Stop |
| Operating Pressure | 210 Bar |
| Accessories | Oil Tank, Hydraulic Cylinder, Control Panel |
| Mounting Type | Other, Floor Mounted |
| Application | Scrap metal compacting and recycling |
| Temperature Range | 5AdegC to 50AdegC |
| Body Material | Other, Mild Steel |
| Type | Other, Automatic Scrap Bailing Press |
| Structure | Horizontal |
| Force | Other, 60-200 Ton |
| Speed | Customizable (typically 8-15 cycles/hour) |
| Voltage | 380-440 V, 3 Phase AC |
| GSTIN | 18% |
| Max Quantity | 2 |
| Stock Quantity | 100 |
| Brand Name | HME |
| Shipping Type | order_percent |
| MRP | 590000.00 INR |
| Shipping Rate | 15.00 |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Length | 100.00 cm |
| Min Quantity | 1 |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Number |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Number |
| Pkg Box Height | 100.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 100.00 cm |
| Weight | 5.00 Tonne |
| Mop | 1 |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Price Type | slab_based |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We are offering High-Quality Hydraulic Press, Deep Draw Hydraulic Presses, Hydraulic Power Packs Plus Allied Machinery that has been providing engineering solutions to customers across India for the past 29 years. As a company imbued with this spirit, what we enquiringly strive for is Excellence.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
45
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAUPB8872F1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAUPB8872F1ZC
Jagadhri, Haryana
Proprietor
Mr. V K Bakshi
Members since
14 Years
Address
No. 70-71, Hsiidc Industrial Estate, Manakpur, Jagadhri, Haryana, 135003, India
Report incorrect details


























