






Automatic Rebound Ab Roller - Plastic Material, Multi-color Design | Double-wheeled Stability For Full-body Muscle Engagement
Price: 472.00 INR / Unit
(400.00 + 18% GST)
Get Latest Price
Weight :
400.00
1 Pack Contains :
16
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Recommended For | ] |
| Material | Plastic |
| Color | Multi |
| Properties | Automatic Rebound Mechanism, Double Wheel Design, Non-slip Handle |
| Usage | Abdominal Exercise, Core Muscle Training, Home Workout |
| Type | Fitness Equipment / Exercise Wheel |
| Dimension (L*W*H) | 34 cm x 17 cm x 17 cm (Approx.) |
| Weight | Approx. 1.5 kg |
| Feature | Silent Operation, Compact Design, Easy to Assemble |
| Features | Automatic Rebound, Stable Movement, Ergonomic Handles |
| Automation Grade | Manual with Automatic Rebound |
| Application | Core Strengthening, Body Shaping, Fitness Training |
| Power Source | Manual |
| Noise Level | Low Noise |
| Capability | Supports up to 150 kg user weight |
| Accessories | Knee Pad Included |
| Capacity | Single User |
| Response Time | Immediate (Manual Product) |
| Temperature Range | Standard Room Temperature Usage |
| Shape | Cylindrical Wheel |
| Mounting Type | Portable, Floor Mounted |
| Main Export Market(s) | n |
| Main Domestic Market | i |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | No |
| Weight | 400.00 |
| Gst | 18 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mrp | 472.00 |
| Price | 400.00 |
| Brand Name | TrendEasy |
| Currency | INR |
| Packsize | 16 |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
Company Details
Trendeasy, Established in 2021 at Surat in Gujarat, is a leading Importer,Manufacturer,Distributor,Supplier,Trading Company of Health Care Equipment in India. Trendeasy is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading undefined, Trendeasy has made a reputed name for itself in the market with high-quality Air Pressure Head Massager with Vibration, Arch Support Sleeve Cushion, Arm Wrist Rest Support Armrest Desk, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Trendeasy has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Health Care Equipment in bulk from Trendeasy at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Trendeasy has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Health Care Equipment in bulk from Trendeasy at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24KMLPS3393M1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24KMLPS3393M1Z2
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Veer Sachaniya
Address
Flat No. E/108, 1st Floor, Suman Sath, Ews-14, B/S Ambyvalley Heights, Utran, Surat, Gujarat, 394101, India
Report incorrect details































