
Automatic Pharmaceutical Capping Machine - Accuracy: 99 Mm/m
Price: 472000.00 INR / Bottle
(400000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
542000.00 INR / Bottle
Weight :
250.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Packaging Speed | 30 - 50 BPM Pieces/Minute |
| Dimension (L*W*H) | 1800 X 900 X 2000 Millimeter (mm) |
| Power | 415 Volt (v) |
| Packaging Material | Plastic |
| Sealing Type | SCREW / ROPP |
| Condition | New |
| Accuracy | 99 mm/m |
| Sealing Speed | 30 - 50 BPM |
| Voltage | 415 Volt (v) |
| Filling Capacity | 30-50 BPM Pcs/min |
| Type | cap Sealing |
| Production Capacity | 30-50 Pcs/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 450 Kilograms (kg) |
| Color | silver |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 3 Per Month |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India, Madhya Pradesh, Nagaland, North India, Rajasthan, Meghalaya, Central India, Telangana, Uttarakhand, West India, Gujarat, Tamil Nadu, Pondicherry, Delhi, Bihar, East India, Odisha, Kerala, Haryana, Lakshadweep, Uttar Pradesh, Andaman and Nicobar Islands, Manipur, Chhattisgarh, Assam, Dadra and Nagar Haveli, Jharkhand, Chandigarh, Mizoram, Jammu and Kashmir, Tripura, Sikkim, South India, Punjab, Maharashtra, Arunachal Pradesh, Himachal Pradesh, Goa, Andhra Pradesh, Karnataka, West Bengal, Daman and Diu |
| Product Unit | 1 Bottle/Bottles |
| Pkg Box Height | 180.00 cm |
| Brand Name | Ambica Engineering |
| Color | silver |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 130.00 cm |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Length | 145.00 cm |
| Max Quantity | 10 |
| Weight | 250.00 Kilogram |
| Shipping Rate | 4.00 |
| MRP | 542000.00 INR |
| Unit Type | Bottle/Bottles |
| Min Quantity | 1 |
| Price | 400000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
We Ambica Engineering Works, are engaged in Manufacturing of All Types Of Machine Spare Parts & Expanding Shafts a broad assortment of excellent quality. We manufacture these products in compliance with set industry standards using excellent quality raw material under the strict quality measure. We have been able to offer our clients a qualitative range of products as per their requirements.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
1986
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24BUGPP0950D1ZX
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BUGPP0950D1ZX
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Brijesh G. Panchal
Members since
7 Years
Address
Shed No. 8, Plot No. 1606, Rudraksh Estate Phase 3, G I D C Vatva, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
automatic cap sealing machine in Ahmedabad
Report incorrect details

































